Lietavský hrad vydal azda najkrajšie historické nálezy
Pri záchrane a obnove Lietavského hradu uzreli svetlo sveta 14. novembra zrejme najkrajšie nálezy v doterajšej histórii archeologického výskumu. Kachlice s motívmi sv. Martina a Ježiša Krista však nie sú jedinými vzácnymi artefaktmi. Zrúcanina už zo svojich útrob vydala unikátny dôkaz obchodovania slávneho rodu Thurzovcov či zlomok pozoruhodnej holandskej fajky.
Šťastie mal tentoraz Ján Gašpierik, člen Združenia na záchranu Lietavského hradu, pri rozoberaní lešenia pri pozdĺžnej bašte.
Ľubo Chobot, riaditeľ združenia, hovorí: „Pod kaplnkou rástol krík a keď sme ho odstránili, pod koreňmi sa objavili zvyšky historickej keramiky.“ O objave okamžite informovali archeológov. Mário Bielich z Archeologického ústavu SAV v Nitre upresnil, že prevládajú kachlice z posledných desaťročí 15. až z prvej polovice 16. stor. „Ide o artefakty spojené s prestavbou hradu počas Pavla Kinižiho a Mikuláša Kostku. Zobrazujú cirkevné motívy sv. Martina (Martin na koni delí mečom svoj plášť) a žehnajúceho zmŕtvychvstalého Krista. Kachlice sú vzácne rovnako motívmi, ako aj dielenským spracovaním,“ povedal M. Bielich. Motív sv. Martina, no až zo 16. stor., je na kachlici už iba v piešťanskom múzeu, žehnajúci Kristus zas na hrade Devín a v Leviciach. Kachlice pochádzajú pravdepodobne z pecí v hornom hrade, z reprezentačných priestorov Pavla Kinižiho. Tieto pece boli jednými z najlepších v Uhorsku. M. Bielich pripomína, že v druhej polovici 15. stor. väčšinu hradov vykurovali pomocou kozubov, kachľové pece predstavovali inováciu a znak luxusu. „Zatiaľ sa na území Slovenska stretávame s kvalitnejšími pecami iba na kráľovských hradoch alebo v kláštoroch. Nález ukazuje, že Lietava hrala už v tomto období veľmi významnú úlohu z hľadiska severného Slovenska,“ dodáva archeológ. K najvzácnejším hradným nálezom z roku 2011 však slovami M. Bielicha určite patrí bronzový počítací žetón datovaný na začiatok 17. stor. z nemeckého Norimbergu. „Je na ňom zobrazená Lucrecia Borgia v pozadí s loďou a na druhej strane sv. Judita, ktorá stína hlavu perzského vojvodcu Holofernesa,“ opisuje. Ide zatiaľ o slovenský unikát, jeho pôvod súvisí s obchodným spojenectvom rodov Thurzovcov a Fuggerovcov v tomto období. K pozoruhodnostiam sa zaradil aj zlomok zrejme holandskej fajky z konca 16. storočia až zo 17. stor. „Tieto najstaršie fajky boli zatiaľ objavené len na Spišskom hrade,“ uzatvára Mário Bielich.
Dana Mlejneková
Snímka www.hradlietava.sk
Viac obrázkov na :
http://lietava.rajce.idnes.cz/Hrad_Lietava_14-15.novembra_2011
veľmi zaujímavé, vďaka Je fajn ...
Celá debata | RSS tejto debaty