Prestížnu cenu získalo za svoje aktivity Združenie na záchranu Lietavského hradu. Prevezmú si ju tento piatok 14. septembra 2012.
LIETAVA. Výročnú cenu za rok 2011 v kategórii Akcia, podujatie za komplexné aktivity pri záchrane Lietavského hradu si 14. septembra prevezmú Ľubomír Chobot, riaditeľ združenia, a Aleš Hoferek, člen správnej rady združenia. Ocenenie im odovzdajú v zrekonštruovanej Redute v Bratislave.
Ide o cenu, ktorú udeľuje revue Pamiatky a múzeá každoročne od roku 1992 za „najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva v Slovenskej republike,“ píše sa v liste od Rastislava Púdelku, generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea.
Na prvýkrát sa to nepodarilo
„O Výročnej cene prestížneho odborného časopisu sme vedeli už dlhšie. V roku 2006, keď sme vydali knihu Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine, sme práve s ňou kandidovali,“ prezradil Ľubomír Chobot a pokračoval: „Cenu sme vtedy nezískali, boli sme druhí. Odvtedy sme sa cene nevenovali.“
Až prišiel rok 2009, kedy sa na hrade stretli so známym historikom Pavlom Dvo-řákom. Natáčal tam jeden z dielov DVD edície Hľadanie stratených svetov. „S odstupom času sa nám ozval a povedal, že by sme mali skúsiť kandidovať a zabojovať na jednu z cien, že Lietava na to má.“ To bola prvá lastovička, ktorá ich naštartovala.
Ľudia sa k tomu stavali negatívne
Tou druhou bolo stretnutie členov záujmového združenia Zachráňme hrady. „Zaznelo tam, že by niektoré z hradov mali kandidovať. Neviem ako ostatní kolegovia, ale ja som sa na to podujal a spracoval som textový dokument, kde boli zhrnuté všetky významné aktivity, ktoré sme na hrade spravili za rok 2011.“
Lietavský hrad kandidoval vo viacerých kategóriách ako Objav – nález a Obnova a film – multimediálne dielo. Ako prezradil Ľubo Chobot, väčšina ľudí tvrdila, že je to strata času. „Vraj na čo sa tým budem zaoberať, že aj tak je dávno rozhodnuté, kto vyhrá a podobne,“ dodal. Napriek mnohým negatívnym názorom sa nenechal odradiť a výsledkom je prestížna cena.
Dostanú sa viac do povedomia verejnosti
„Financie z ocenenia Združenie nemá. Ale cena nám zabezpečí dve základné veci. V prvom rade sme dostali priestor v časopise Pamiatky a múzeá, kde sme sa mohli verejne prezentovať a v druhom rade vďaka cene získava Lietavský hrad vyššiu pozornosť medzi verejnosťou,“ vyslovil Chobot.
Zároveň doplnil: „Dostáva sa im do povedomia, z čoho môže vyplynúť, že nás oslovia darcovia a sponzori, čím sa priklonia k splneniu nášho cieľa, ktorým je záchrana hradu.“
Ceny sú dvojsečná zbraň
Pre hrad Lietava je Výročná cena PaM v poradí druhou významnou cenou, ktorú dosiahli. Prvým významným úspechom bol zápis medzi 100 ohrozených pamiatok sveta, čo sa im podarilo v roku 2009. „V podstate je to jediný hrad na Slovensku, ktorý získal takéto ocenenie.“ Avšak oceňovanie je pre združenie dvojsečnou zbraňou. „Hrad je známejší, za to financií ubúda. Po prvom ocenení sa nám totiž znížili dotácie.“
Podľa Chobota sa Lietava stala za posledných trinásť rokov akýmsi symbolom. Teraz je vraj situácia iná. „Minulý rok sme mali fantastických podporovateľov ako ministerstvo kultúry, ktoré je naším dlhoročným partnerom, k nim sa pridal partner Nadácia VÚB. A práve vďaka tomu sa nám podarilo pokročiť v prácach na hrade. Nebyť finančných prostriedkov od týchto dvoch silných partnerov, nedokázali by sme na hrade vykonať také množstvo práce, ktoré by dokázalo zaujať porotu.“
Autor článku : Katarína Kvašňovská
Zdroj článku dostupný TU : http://zilina.sme.sk/c/6530906/zdruzenie-za-zachranu-lietavskeho-hradu-ziskalo-ocenenie.html
Celá debata | RSS tejto debaty