Založ si blog

Čistenie tajomnej hradnej studne museli prerušiť

Postarali sa o to zlodeji na Lietavskom hrade.

Zdá sa, že zlodeji nemajú rešpekt a úctu už k ničomu. Dokazuje to nepríjemné prekvapenie, ktoré zažili členovia Združenia na záchranu Lietavského hradu v nedeľu 28. marca. Zo zamknutej skladovej miestnosti v hradnej veži im totiž ktosi ukradol stavebnú techniku, ktorá je pre nich veľmi dôležitá. Smutné je, že bez týchto vecí sa nedá konzervovať ani čiastočne obnovovať zrúcanina, a preto združenie už vyhlásilo verejnú zbierku, aby stihli opäť kúpiť to, o čo prišli. Bez tejto techniky sa jednoducho na hrade pracovať nedá.

Agregát, stavebné rameno i navijaky chýbajú práve na začiatku ďalšej pracovnej sezóny medzi starobylými múrmi. Na to, že sú na miestnosti veže vylomené dvere, upozornil vedúceho združenia Ľubomíra Chobota ich priaznivec, asi 80-ročný pán z Lietavy, ktorý každú nedeľu chodieva na hrad na vychádzku so psom. „Napriek špeciálnemu zámku sa niekomu podarilo dostať dovnútra. Petlica neodolala hydraulickým kliešťom, ktoré podľa polície určite použili,“ s ľútosťou konštatuje výkonný riaditeľ združenia. Krádež jeho členom skomplikovala situáciu, lebo pomocou spomínanej techniky napríklad dvíhajú na opravu veží kameň a maltu. Bez agregátu nemajú elektriku, preto im neznámi dlhoprstí zmarili aj plány s čistením studne. „Veci boli veľmi dôležité aj na uskutočnenie projektu s názvom Čistenie tajomnej hradnej studne, ktorý momentálne uskutočňujeme a finančne ho podporili Nadácia Pontis v spolupráci s ČSOB,“ vysvetľuje Ľ. Chobot. Studňa dnes siaha 18 metrov pod zem a pri jej čistení v týchto hĺbkach už pracujú len profesionálni jaskyniari zo Žilinského jaskyniarskeho klubu. Pre chýbajúci agregát a zdviháky však teraz nemôžu so studne vyťahovať to, čo ju časom zanieslo a zatarasilo. „Zmyslom čistenia studne je prinavrátiť do nej vodu,“ objasňuje Ľ. Chobot a pokračuje: „Mali sme tu špecialistu z Ďurčinej – jedného z najlepších prútikárov v okolí. Povedal nám, studňa je hlboká až 37 metrov a má vysoký osem metrový hladinový stĺpec.“

Nie je to prvý raz, čo si niekto privlastnil veci z hradu. „Vežu už vykradli, dokonca boli takí drzí, že to urobili doslova za našimi chrbtami, veď tu vtedy kolegovia pracovali. Lenže vežu sme vtedy nezamykali, takže sme to ani neoznámili na políciu. Pokladali sme to čiastočne aj za vlastnú chybu,“ hovorí výkonný riaditeľ združenia.
Tentoraz však už členovia Združenia na záchranu Lietavského hradu podali na neznámeho páchateľa trestné oznámenie. Žilinská polícia vyčíslila škodu na 610 eur plus poškodenie dverí a vec klasifikovala a vyšetruje ju ako krádež vlámaním. Dnes by už za spomínanú cenu ukradnuté veci členovia združenia nekúpili, pretože po obhliadke cien zistili, že je potrebné investovať 860 eur, aby zohnali to, o čo prišli.
Ľ. Chobot je presvedčený, že zlodeji museli prísť hore k zrúcanine na aute, veď ako inak by techniku odvliekli? Nevylučuje ani to, že to mohol urobiť niekto, s kým sa už stretli. „Mohol to byť nejaký „potmehúd“, ktorý sa k nám niekedy na hrade pridal a ponúkol nám pomoc. Tak si to tam možno obzrel. Nezisťujeme totožnosť dobrovoľníkov, nepýtame od nich občiansky preukaz, bolo by to zvláštne. Sme radi keď nám prídu pomôcť ešte ich aj pohostíme,“ rozmýšľa nahlas riaditeľ združenia.
Je sympatické, že nielen členovia združenia, ale aj fanúšikovia Lietavského hradu sa zomkli a vyhlásili verejnú zbierku. Z týchto prostriedkov znova zaobstarajú ukradnutú stavebnú techniku a budú môcť pokračovať aj v čistení tajomnej hradnej studne. Ako zbierka dopadne záleží na nás všetkých. Ak by ste chceli prispieť, tu je číslo účtu: 2623535211/1100. Tento rok už studňu jaskyniari s dobrovoľníkmi čistili, v marci. V apríli a v máji sú naplánované ďalšie stretnutia.
Objekt hradnej studne je zaujímavý aj zo stavebného hľadiska. Na začiatku jej existencie, niekedy v neskorej gotike, bola do skaly vytesaná cisterna. V období renesancie dal Juraj Thurzo štyridsiatim tureckým zajatcom neľahkú úlohu, aby vykopali do dna tejto cisterny samotnú živú studňu. Po tom, ako hrad spustol bol objekt zasypaný až do roku 2007, odkedy sa uskutočňuje jeho postupné čistenie. Ak vás zaujímajú tajomstvá z hradnej minulosti, máte možnosť prísť a vidieť ako sa pomaly odhaľuje jedno z nich.

Autor článku : Dana Mlejneková

Zdroj článku : http://www.zilinskyvecernik.sk/

Čistenie studne

Studňa na dne cisterny

Život na hrade Lietava v roku 2012

18.12.2012

Úvod roka v mesiaci február sa niesol v duchu tradičného kultúrneho podujatia „Valentín aj pre nezamilovaných“. Táto akcia je obľúbená medzi verejnosťou, čoho dôkazom je vysoká návštevnosť. Tohoročná príprava tejto akcie bola o to náročnejšia pretože sme sa museli popasovať s bohatou nádielkou snehu. Na pomoc nám prišli trenčianski záchranári, ktorí [...]

Praktická aplikácia metakaolínu pri konzervácii Lietavského hradu

14.12.2012

PRACTICAL APPLICATION OF METAKAOLINN AT THE PRESERVATION OF LIETAVA CASTLEThe paper presents use of mixture of metakaolin and lime as alternative hydraulic binder added to the lime mortar intended for the preservatiaon of historic masonry. It further reviews selected results of previous findings about of historical mortars containing metakaolin in some European countries. The theoretical findings [...]

Združenie za záchranu Lietavského hradu získalo ocenenie

13.09.2012

Prestížnu cenu získalo za svoje aktivity Združenie na záchranu Lietavského hradu. Prevezmú si ju tento piatok 14. septembra 2012. LIETAVA. Výročnú cenu za rok 2011 v kategórii Akcia, podujatie za komplexné aktivity pri záchrane Lietavského hradu si 14. septembra prevezmú Ľubomír Chobot, riaditeľ združenia, a Aleš Hoferek, člen správnej rady združenia. Ocenenie im odovzdajú [...]

Trebišov, požiar haly

Požiar odpadu v hale v Trebišove urobil škodu za 800-tisíc eur

26.09.2021 16:52

Na 800 000 eur bola predbežne vyčíslená škoda spôsobená nedeľňajším požiarom odpadu v hale v Trebišove.

China Canada Huawei

Ako počas studenej vojny. Čína zvládla hru na vydieranie

26.09.2021 16:36

Nebola to výmena niekde nadránom na zahmlenom moste. Ale časy studenej vojny sa predsa len do istej miery pripomenuli.

SR armáda priemysel zuzana vozidlo húfnica

Myjava upozorňuje na streľbu, vojaci overia maximálny dostrel húfnice

26.09.2021 15:58

Vojaci v pondelok niekoľkokrát vystrelia zo samohybnej húfnice, pôjde o skúšky.

Eduard Heger

Heger aj o Kollárovi: Dám prednosť spravodlivosti pred ústavnou väčšinou

26.09.2021 15:09

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) neúčasťou v pracovnej skupine pre obnovu dôvery v právny štát nedodržal dohodu, tvrdí Eduard Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 145295x
Priemerná čítanosť článkov: 13209x

Autor blogu

Kategórie