Založ si blog

Lietavský hrad zapísali vedľa Machu Picchu

     Lietavský hrad zapísala v New Yorku na jeseň minulého roku organizácia World Monuments Fund (WMF) do zoznamu najohrozenejších pamiatok sveta. Lietava sa tak ocitla vedľa zrúcanín peruánskeho mesta Machu Picchu, katedrály Sagrada Familia od architekta Antoniho Gaudího v Barcelone či kláštora Phajoding v Bhutáne.

Donjon_09

   Prvé zmienky o hrade Lietava neďaleko Žiliny siahajú od 13. storočia. Táto pamiatka patrí k najrozsiahlejším zrúcaninám na Slovensku. Za viac ako sedem storočí svojej existencie prešiel dlhým stavebným vývojom ukončeným renesančnou prestavbou. Posledných dvestopäťdesiat rokov je však opustený a jeho stav je alarmujúci. Kedysi významné administratívne a vojenské centrum, dnes romantická zrúcanina, ktorá sa dostala na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta čím sa potvrdila jej významnosť a jedinečnosť. Momentálne sa podáva žiadosť pre WMF o finančnú podporu na záchranu a konzerváciu horného hradu, konkrétne Thurzovho paláca kde by sa vykonal archeologický výskum a konzervácia palácových stien. Či uspejeme budeme vedieť už začiatkom leta.  

   Od roku 2003 pracujeme na postupnej citlivej konzervácií a ako súčasť našej činnosti organizujeme priamo na hrade pracovné dielne (workshopy), ktorých sa zúčastňujú i ďalšie organizácie. Tu sa sprostredkuje komunikácia na úrovni odborník – laik. Celý workshop prebieha odľahčenou formou, tak aby boli prednášky zrozumiteľné i laikom. V súčasnosti prebieha konzervácia a čiastočná obnova Veže starej brány, ktorá začala v roku 2005 aj vďaka pomoci grantového programu Ministerstva kultúry SR a Nadácie VÚB v rámci programu Poklady môjho srdca. Z týchto peňazí sa premurovala koruna veže a čiastočne sa na nej obnoví renesančná oblúčkovitá atika s rímsou po celej dĺžke veže až po objekt veľkej obytnej veže. Po rekonštrukcii by mal byť suterén hradu s otvorenou galériou voľný pre turistov. Prvé poschodie bude slúžiť ako sklad a druhé bude mať konferenčný charakter. Taktiež prebiehajú práce na čistení tajomnej hradnej studne za pomoci Žilinského jaskyniarskeho klubu, ktorej aktuálna hĺbka je okolo 20 m a práce na prvej bráne.

   Lietava je aj dnes pripravená privítať všetkých návštevníkov a tých, ktorí chcú popustiť uzdu fantázii a poskladať z jednotlivých kameňov mozaiku minulosti. Mozaika sa skladá z mnohých kamienkov, kým sa ukáže obraz. Každá pomoc je jedným z týchto kamienkov, aby sme mohli vzhliadnuť hrad, akým bol kedysi a ochránili ho pred ničivými vplyvmi času.
Prieskumy a merania na stenách zrúcaniny potvrdzujú, že sa blíži čas zlomu. Po ňom by sa bez potrebných zásahov romantická zrúcanina, ktorá je ešte dnes stále symbolom regiónu, začala meniť na kopu neforemnej sutiny.   

Konečným cieľom Združenia na záchranu Lietavského hradu je zachovať Lietavský hrad v podobe vrátane všetkých úprav potrebných na to, aby bolo možné hrad využívať ako turistickú atrakciu a obrovský zdroj poznania našej minulosti. To znamená zabezpečiť vykonanie príslušných konzervačných prác zahrňujúcich stavebné zaistenie a odstránenie príčin urýchľujúcich skazu hradu. A to s prihliadnutím na moderné, kultivovanejší metódy konzervácie, ktoré berú ohľad na autenticitu zrúcaniny, ktorá má veľký význam na emotívne pôsobenie stredovekej architektúry. Po dokončení konzervačných prác bude úlohou ZnZLH údržba objektu.

   Pamiatok, ktoré sa zmenili na ruiny, bude čoskoro viac ako tých, o ktoré je postarané. Za posledných dvadsať rokov prišlo Slovensko o tretinu vzácnych nehnuteľností a každoročne k nim pribúdajú žiaľbohu ďalšie stavby, či sa podarí zastaviť alebo aspoň spomaliť tento trend je na kompetentných. Veď národy bez minulosti sú národy bez budúcnosti.

Autor článku : Branislav Piroha

VSB_05

Stav Veže starej brány pred osadením pultovej strechy

VSB_07

Stav Veže starej brány po osadení pultovej strechy

VSB_02

Ukážka čiastočne zrekonštruovaného poschodia veže

Život na hrade Lietava v roku 2012

18.12.2012

Úvod roka v mesiaci február sa niesol v duchu tradičného kultúrneho podujatia „Valentín aj pre nezamilovaných“. Táto akcia je obľúbená medzi verejnosťou, čoho dôkazom je vysoká návštevnosť. Tohoročná príprava tejto akcie bola o to náročnejšia pretože sme sa museli popasovať s bohatou nádielkou snehu. Na pomoc nám prišli trenčianski záchranári, ktorí [...]

Praktická aplikácia metakaolínu pri konzervácii Lietavského hradu

14.12.2012

PRACTICAL APPLICATION OF METAKAOLINN AT THE PRESERVATION OF LIETAVA CASTLEThe paper presents use of mixture of metakaolin and lime as alternative hydraulic binder added to the lime mortar intended for the preservatiaon of historic masonry. It further reviews selected results of previous findings about of historical mortars containing metakaolin in some European countries. The theoretical findings [...]

Združenie za záchranu Lietavského hradu získalo ocenenie

13.09.2012

Prestížnu cenu získalo za svoje aktivity Združenie na záchranu Lietavského hradu. Prevezmú si ju tento piatok 14. septembra 2012. LIETAVA. Výročnú cenu za rok 2011 v kategórii Akcia, podujatie za komplexné aktivity pri záchrane Lietavského hradu si 14. septembra prevezmú Ľubomír Chobot, riaditeľ združenia, a Aleš Hoferek, člen správnej rady združenia. Ocenenie im odovzdajú [...]

Košice, banka, bankomat, výbuch

Vyhodili bankomat do vzduchu, k peniazom sa nedostali

26.09.2020 19:15

K výbuchu, ktorý poškodil pobočku banky v košickej mestskej časti Nad jazerom, došlo v sobotu krátko pred 3.00 h.

autobus, Čierne nad Topľou

Po zrážke autobusu s autom na východe sú traja zranení

26.09.2020 18:34

K zrážke autobusu s osobným autom došlo v sobotu dopoludnia na ceste pri obci Čierne nad Topľou, okres Vranov nad Topľou.

Jaroslaw Kaczynski, Poľsko, koaličná dohoda

V Poľsku zažehnali vládnu krízu, majú novú koaličnú dohodu

26.09.2020 17:57

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) v sobotu uzavrela novú koaličnú dohodu so svojimi dvoma menšími partnermi.

Juraj Šeliga

Šeliga a Pellegrini spoločne vyzývajú ľudí, aby boli zodpovední

26.09.2020 14:22

Premiér Igor Matovič (OĽANO) by nemal kritizovať občanov za nezvládnutie pandémie nového koronavírusu na Slovensku a viniť ich za nárast prípadov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 141807x
Priemerná čítanosť článkov: 12892x

Autor blogu

Kategórie