Postarali sa o to zlodeji na Lietavskom hrade.
Zdá sa, že zlodeji nemajú rešpekt a úctu už k ničomu. Dokazuje to nepríjemné prekvapenie, ktoré zažili členovia Združenia na záchranu Lietavského hradu v nedeľu 28. marca. Zo zamknutej skladovej miestnosti v hradnej veži im totiž ktosi ukradol stavebnú techniku, ktorá je pre nich veľmi dôležitá. Smutné je, že bez týchto vecí sa nedá konzervovať ani čiastočne obnovovať zrúcanina, a preto združenie už vyhlásilo verejnú zbierku, aby stihli opäť kúpiť to, o čo prišli. Bez tejto techniky sa jednoducho na hrade pracovať nedá.
Agregát, stavebné rameno i navijaky chýbajú práve na začiatku ďalšej pracovnej sezóny medzi starobylými múrmi. Na to, že sú na miestnosti veže vylomené dvere, upozornil vedúceho združenia Ľubomíra Chobota ich priaznivec, asi 80-ročný pán z Lietavy, ktorý každú nedeľu chodieva na hrad na vychádzku so psom. „Napriek špeciálnemu zámku sa niekomu podarilo dostať dovnútra. Petlica neodolala hydraulickým kliešťom, ktoré podľa polície určite použili,“ s ľútosťou konštatuje výkonný riaditeľ združenia. Krádež jeho členom skomplikovala situáciu, lebo pomocou spomínanej techniky napríklad dvíhajú na opravu veží kameň a maltu. Bez agregátu nemajú elektriku, preto im neznámi dlhoprstí zmarili aj plány s čistením studne. „Veci boli veľmi dôležité aj na uskutočnenie projektu s názvom Čistenie tajomnej hradnej studne, ktorý momentálne uskutočňujeme a finančne ho podporili Nadácia Pontis v spolupráci s ČSOB,“ vysvetľuje Ľ. Chobot. Studňa dnes siaha 18 metrov pod zem a pri jej čistení v týchto hĺbkach už pracujú len profesionálni jaskyniari zo Žilinského jaskyniarskeho klubu. Pre chýbajúci agregát a zdviháky však teraz nemôžu so studne vyťahovať to, čo ju časom zanieslo a zatarasilo. „Zmyslom čistenia studne je prinavrátiť do nej vodu,“ objasňuje Ľ. Chobot a pokračuje: „Mali sme tu špecialistu z Ďurčinej – jedného z najlepších prútikárov v okolí. Povedal nám, studňa je hlboká až 37 metrov a má vysoký osem metrový hladinový stĺpec.“
Nie je to prvý raz, čo si niekto privlastnil veci z hradu. „Vežu už vykradli, dokonca boli takí drzí, že to urobili doslova za našimi chrbtami, veď tu vtedy kolegovia pracovali. Lenže vežu sme vtedy nezamykali, takže sme to ani neoznámili na políciu. Pokladali sme to čiastočne aj za vlastnú chybu,“ hovorí výkonný riaditeľ združenia.
Tentoraz však už členovia Združenia na záchranu Lietavského hradu podali na neznámeho páchateľa trestné oznámenie. Žilinská polícia vyčíslila škodu na 610 eur plus poškodenie dverí a vec klasifikovala a vyšetruje ju ako krádež vlámaním. Dnes by už za spomínanú cenu ukradnuté veci členovia združenia nekúpili, pretože po obhliadke cien zistili, že je potrebné investovať 860 eur, aby zohnali to, o čo prišli.
Ľ. Chobot je presvedčený, že zlodeji museli prísť hore k zrúcanine na aute, veď ako inak by techniku odvliekli? Nevylučuje ani to, že to mohol urobiť niekto, s kým sa už stretli. „Mohol to byť nejaký „potmehúd“, ktorý sa k nám niekedy na hrade pridal a ponúkol nám pomoc. Tak si to tam možno obzrel. Nezisťujeme totožnosť dobrovoľníkov, nepýtame od nich občiansky preukaz, bolo by to zvláštne. Sme radi keď nám prídu pomôcť ešte ich aj pohostíme,“ rozmýšľa nahlas riaditeľ združenia.
Je sympatické, že nielen členovia združenia, ale aj fanúšikovia Lietavského hradu sa zomkli a vyhlásili verejnú zbierku. Z týchto prostriedkov znova zaobstarajú ukradnutú stavebnú techniku a budú môcť pokračovať aj v čistení tajomnej hradnej studne. Ako zbierka dopadne záleží na nás všetkých. Ak by ste chceli prispieť, tu je číslo účtu: 2623535211/1100. Tento rok už studňu jaskyniari s dobrovoľníkmi čistili, v marci. V apríli a v máji sú naplánované ďalšie stretnutia.
Objekt hradnej studne je zaujímavý aj zo stavebného hľadiska. Na začiatku jej existencie, niekedy v neskorej gotike, bola do skaly vytesaná cisterna. V období renesancie dal Juraj Thurzo štyridsiatim tureckým zajatcom neľahkú úlohu, aby vykopali do dna tejto cisterny samotnú živú studňu. Po tom, ako hrad spustol bol objekt zasypaný až do roku 2007, odkedy sa uskutočňuje jeho postupné čistenie. Ak vás zaujímajú tajomstvá z hradnej minulosti, máte možnosť prísť a vidieť ako sa pomaly odhaľuje jedno z nich.
Autor článku : Dana Mlejneková
Zdroj článku : http://www.zilinskyvecernik.sk/
zabava obdivujem ludí-ktorých ...
jaskyniari Činnosť združenia ...
Celá debata | RSS tejto debaty